Komanda spindi, kai joje žmonės papildo vienas kitą, o ne atkartoja vieni kitų judesius. Skirtingumo vertė sužiba atliekant didelius darbus, kuriuose reikia nestandartinių sprendimų, greitų išeičių, strategijų ar tiesiog skirtingų darbo jėgų.
Komanda spindi, kai į ją yra investuojama, nes investavimas į komandą – tai lyg draudimo įmoka nuo sunkių, naujų, neįprastų situacijų ir krizių. Jei investuota į komandos sutelktumą, krizėje šis indėlis atsiperka, nes komanda geba savarankiškai spręsti sunkias situacijas ir rasti unikalius sprendimus.
Komanda spindi, kai siekiama aiškiai užsibrėžtų bendrų tikslų, suprantama šių tikslų prasmė ir nauda bei suvokiama, kad efektyvus bendradarbiavimas komandoje padės lengviau jų pasiekti.
Komanda spindi, kai jos nariai palaiko vienas kitą. Kai vienam „pakerta kojas“, kitas yra šalia, kad padėtų ir palaikytų.
Komandose išgirstama svarbių palaikančių, nuskaidrinančių kaip toliau dirbti pasisakymų ar idėjų, kurios nežinios akimirką viską pakeičia. Kai atsiranda jėgų ir aiškumo, kaip keliauti toliau link tikslo.
Kada komanda skursta?
Komanda skursta, kai atlieka darbą, kurį gali atlikti ir pavieniai žmonės. Jei užduotį galima lygiai taip pat efektyviai įvykdyti tiesiog individualiai vykdant vadovo instrukcijas, tai taip reikia ir daryti. Taip bus efektyviau, nes nereikės eikvoti laiko derinimuisi ir susitarimams.
Komanda skursta, kai ji yra suburta „dėl grožio“, norint atrodyti demokratiškais ir/ar šiuolaikiškais.
Komandose labai pavojinga demokratija, o dar pavojingesnė autokratija. Nei viską reguliuojantis stiprus vadovas, nei pakeltų rankų miškas komandos efektyvumui stiprybės neprideda. O štai priimti sprendimus bet kokiu kitu būdu ir yra iššūkis – kaip sutarti, kaip ginčytis ir derintis?
Komanda skursta, kai žmonės dirba kartu, bet siekia tik savo individualių tikslų. Komandos remiasi jos narių asmenine atsakomybe už savo ir už bendrąjį reikalą. Neretai asmeninė atsakomybė už bendrąjį reikalą dar mums neįprasta.